10 نکته برای داشتن سبک زندگی سالم تر


تغذیه مناسب در ایام امتحانات
با آغاز فصل امتحانات خانواده ها به منظور موفقیت فرزندانشان اقداماتی انجام می دهند كه بعضاً موجب اضطراب و دلشوره برای فرزندانشان می شود. بنابراین برای كاهش این اضطراب یكی از اقدامات استفاده از رژیم غذایی مناسب در این ایام است. فاصله شام تا صبحانه بین ۱۰تا ۱۲ ساعت متغیر است

طفره رفتن از خوردن صبحانه مخصوصاً به دلیل اضطراب ناشی از امتحان یكی از مشكلات، والدین است اما با تهیه صبحانه ای اشتها برانگیز موفق خواهید شد. فرزند خود را متقاعد كنید تا با كمال میل صبحانه بخورد مواد غذایی كه می توانید با آن ها صبحانه ای كامل و اشتهاآور فراهم كنید

نان روغنی:
یكی از نان های خوشمزه و انرژی زا است.خوردن مقدار كمی از آن حداقل تا ۴۰دقیقه انرژی مورد نیاز بدن را كاملاً تأمین می كند. بنابراین چند تكه نان روغنی به همراه پنیر و گردو صبحانه ای مقوی و مفید است.صبحانه ای مقوی و مفید است.
یك لیوان شیر
(بهتر است گرم باشد، كه البته معمولاً بچه ها آن را دوست ندارند)!به همراه دو قاشق عسل یا چند حلقه موز.
یك كاسه عدسی (لوبیا توصیه نمی شود) به همراه كمی كره در آن صبحانه مفیدی است.نان و پنیر به همراه خیار یا گوجه فرنگی و یك استكان چای شیرین صبحانه ای مفید و انرژی زاست.


تخم مرغ
منبع كاملی از پروتئین و سایر مواد مورد نیاز بدن است و به هر شكل كه مصرف شود (آب پز، نیمرو، پخته) تا مدتی طولانی كودكان را سیر نگه می دارد. از خوردن غذاهای پرحجم به عنوان صبحانه بپرهیزید. این غذاها حجم معده را افزایش داد و احساس سنگینی و خواب آلودگی ایجاد می كنند و در روزهای امتحان اصلاً توصیه نمی شوند.معده خالی اجازه تفكر در جلسه امتحان را از انسان می گیرد.

میان وعده
بهترین خوراكی های میان وعده انواع میوه، ساندویچ های بسیار كوچك (به غیر از سوسیس و كالباس) و تنقلاتی مثل انواع آجیل خام است.

ناهار
انواع غذاهای دریایی مخصو ماهی انتخاب بسیار خوبی برای ناهار خصوصاً در زمان امتحانات است «فسفر» موجود در ماهی بهترین ماده مغذی برای «مغز» است. غذاهای سبزی دار مثل انواع خورشت (كرفس، قورمه سبزی، نعنا، جعفری و)… خوراك مرغ به همراه هویج، كلم و… غذاهای مفید و عالی برای دانش اموزان هست. از پختن غذاهای پرحجم مثل آبگوشت در دوران امتحانات بپرهیزید.

این قبیل غذاها،
حجم معده را افزوده و احساس خواب سستی و نفخ شدید را ایجاد می كنند.این قبیل غذاها حداقل ۴ تا ۵ساعت زمان لازم دارند تا كمی هضم شوند. در دوران امتحان، از فرزند خود بخواهید تا غذاهای مورد علاقه اش را به شما بگوید. شما نیز تا حد امكان همان غذاها را تهیه كنید. این مسأله اشتهای فرزندتان را برانگیخته و او با اشتیاق غذا میل می كند و همین امر نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت. سالاد، سبزی خوردن، ماست و…مواد غذایی خوبی برای تحریك اشتها هستند.آن ها را فراموش نكنید.


عصرانه
«مغز»به عنوان فرمانده بدن،هر چند ساعت یك بار نیاز به تجدید قوا دارد و این زمانی مهم تر جلوه می كند كه از مغز كار بیشتری طلب كنیم. یك عصرانه خوب چیست و چه ویژگی هایی دارد.خرید خوراكی های مفیدی چون انواع آجیل های خام، انواع میوه (مخصوصاً آن هایی را كه فرزندتان بیشتر دوست دارد)شیر با طعم های مختلف (اگر در منزل شیر با میوه ها مخلوط شود بهتر است) و… را فراموش نكنید.نان و پنیر و گردو، كره و عسل، كیك ساده عصرانه به همراه چای، شیر با آبمیوه (ترجیحاً در منزل تهیه شود) عصرانه مفیدی است.

اوج ساعت های مفید درس خواندن و مرور مطالب
برای امتحان روز بعد،بین ساعت ۵عصر تا ۹ شب است بنابراین در این فاصله هر یك ساعت تا یك ساعت و نیم یك بار خوراكی مفیدی به فرزندتان بدهید. بهترین ساعت برای عصرانه پس از استراحت فرزندتان و قبل از شروع مطالعه است.

شام
پزشكان عقیده به حذف شام از برنامه غذایی خانواده دارند،(مخصوصاً برای خانواده هایی كه استعداد چاقی دارند)اما در زمان امتحان،كمی باید این رژیم تغییر كند.اگر قبلاً شام بسیار سبكی تهیه می دیدید،بهتر است این یكی، دو هفته برنامه را كمی تغییر دهید اگر فرزندتان عصرانه كافی خورده و میلی به شام ندارد، به او اصرار نكنید، شاید پرخوری باعث ناراحتی او شده و در اثر ناراحتی ناشی از پرخوری فردا نتواند سرجلسه حاضر شود.جگر، دل و قلوه، یك كاسه سوپ و غذاهایی از این دست اگرچه كم حجم اند اما مفید و مقوی اند. اجازه ندهید فرزندتان به جای شام از تنقلات بی فایده مثل چیپس و پفك، شكلات و…استفاده كند. توصیه های عمومی والدین به فرزندانشان تا دانش اموزان یك دوره امتحانات سالم را تجربه كنند


درایام امتحان
بیشتر مواظب سلامتی خود باشید غذای كم ولی مقوی میل كنید و از غذاهای خانگی استفاده كنید به آرامی غذا بخورید و خوب بجوید.در طول روز آب كافی بیاشامید ولی از خوردن آب همراه با غذا خودداری كنید آشامیدن آب و نوشیدنیها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ایجاد نفخ می شود.از خوردن قهوه و چای پر رنگ خودداری كنید.(چای كم رنگ مفید است).اگر احساس خستگی می كنید كمی استراحت كنید.ماست و دوغ ترش ، خواب آور است اما خوردن ماست شیرین اشكالی ندارد.


نرمش و ورزش سبك را در برنامه روزهای هفته به خصوص ایام امتحانات قراربدهید. صبحانه پنیر را همراه گردو میل كنید( خوردن پنیر هنگام شب باعث خواب آرام می شود). شب امتحان حتما به قدر كافی بخوابید.سعی كنید شب ها زود بخوابید و صبح زودتر از خواب برخیزید ( هرگز نزدیك غروب آفتاب نخوابید). بعد از صرف ناهار اگر می توانید به پشت دراز بكشید در حالیكه پای راست را بر روی پای چپ قرار داده مدت 15تا 20دقیقه استراحت (نه خوابیدن)كنید آرامش روحی خود را با یاد خدا و انجام مدیتیشن یا انچام به موقع نمازها و… كامل تر كنید

.تحقیقات علمی نشان می دهد تغذیه متعادل و متنوع شامل غلات ، سبزیجات ، لبنیات، گوشت و میوه ها باعث كاهش استرس امتحان می شود. امید و شادابی را به خودتان تلقین كنید تا موفقیت های شما بیشترشود. پس از انجام همه ی تلاش های لازم اهمیت یاد خدا و توكل به نظر لطف او را به فرزند خود متذكر شوند كه می فرماید:« فمن یتوكل علی الله فهو حسبه »پس هر كه بر خدا توكل كند خدا او را كفایت می كند امید و شادابی را به خودتان تلقین كنید تا موفقیت های شما بیشترشود.


والدین گرامی
پس از انجام همه ی تلاش ها اهمیت یاد خدا و توكل به نظر لطف او به فرزند خود متذكر شوند كه می فرماید: پس هر كه بر خدا توكل كند خدا او را كفایت می كند
مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. خیلی مفید بود، ممنون از سایت خوبتون 🙂